Birleşik Metal ve ICLR’den işçi haklarına dair açıklama

Bursa’da metal iş kolunda son dönemdeki yaşanan işçi protestolarına dair bugün(21 Nisan) Birleşik Metal – İş, sendika binasında açıklamada bulundu. Açıklamaya Uluslararası İşçi Hakları Komisyonu ve Avrupa İnsan Hakları ve Demokrasi için Avukatlar Derneği’nden Türkiye’ye incelemede bulunmak için gelen heyette katıldı.

11179776_671850879585608_1890130165_o

 

DİSK’e bağlı Birleşik Metal – İş’in İnönü Caddesi’ndeki binasında yapılan açıklamayı şube başkanı Ayhan Ekinci yaptı. Ekinci, şubat ayında başlattıkları Türkiye genelindeki greve dair kısa bir bilgilendirme yaptıktan sonra, Bosch, Renault, Coşkunöz gibi fabrikalardaki işçilerin tepkilerine değindi.

Ekinci, işçilerin tepkilerinin durup dururken ortaya çıkmadığını bunun sebebinin grup toplu iş sözleşmesinin tarafları olan MESS ve Türk Metal’in çok iyi dedikleri, işçilerin memnuniyetinin yüksek olduğunu iddia ettikleri sözleşmenin aslında metal işçilerinin onayı olmadan imzalanan bir sözleşme olduğu ortaya çıktığı için oluştuğunu ifade etti.

Tepkinin oluşmasında fitili ateşleyenin Bosch’ta imzalanan sözleşmenin grup toplu iş sözleşmesinin çok üzerinde ücret zamlarıyla sonuçlanmasının işçilerde haklı tepkiler oluşturduğunu belirten Ekinci, bunun sebebinin de Bosch’ta Birleşik Metal’in etkisi ve 29 Ocak’ta başlayan grevler olduğunu söyledi.

Birleşik Metal işçilerin hak ve özgürlük mücadelesinde olmak zorunda

2012 döneminde Birleşik Metal’de örgütlenen Bosch işçilerinin örgütlenme anlamında olmasa da toplu sözleşme açısından başarıya ulaştığını söyleyen Ekinci, işçilerin hangi sendikalı olduğunun bir önemi olmadığını ama hak ve özgürlük mücadelesinde Birleşik Metal’in varlığının işçiler açısından kazanım getirdiğini bir kez daha gördüklerini sözleriyle vurguladı.  Ekinci, eğer başka fabrikalarda daha iyi bir sözleşme imzalanırsa Bosch çalışanlarına sendikanın ne diyeceğini merak ettiklerini de sordu.

Yapılan zammı hapishane yemeklerinin iyileştirilmesi olarak değerlendiren Ekinci grevlerinin diğer sendika üyelerinin de isyan edeceği gerekçesiyle engellendiğini ama yine işçilerin bu süreçte isyan ettiğini belirtti, sürecin Yüksek Hakem Kurulu tarafından da dikkate alınmasını istedi. Ekinci, kendi taleplerinin, 2 yıllık sözleşme olduğunu ve ücret zammından önce metal işçilerinin çoğunluğunu oluşturduğu düşük ücretli işçilere iyileştirme yapılması olduğunu söyledi.

Avrupa İnsan Hakları ve Demokrasi için Avukatlar Derneği’de Türkiye’deki işçiler için kaygılı

11171442_671837179586978_1594116205_o

Türkiye’deki iş hayatına dair incelemelerde bulunmak için gelen heyet, Türkiye’de işçi ve insan haklarına dair kaygılı oldukları yönünde açıklamalarda bulundu. Sendika yönetiminin açıklaması sonrasında, Bursa’da işçilerle yaptıkları görüşmeleri değerlendiren heyetten ABD Cornell Üniversitesi İş Hukuku Profesörü Angela B. Cornell, “Bosch’u Almanya’da ve diğer ülkelerde işçi haklarına saygılı olarak biliriz. Ancak bu dünyanın her yerinde böyle işlemiyor.” şeklinde süreci ifade etti.

ELDH Genel sekreteri Thomas Schmidt “Bosch´un dünyanın çeşitli yererinde iyi sosyal ilişkiler olduğunu, bazı yerlerde işçi haklarına saygı gösterdiği bilinen gerçektir. Hazırlayacağımız bu rapordan sonra Türkiye´deki Bosch çalışanları daha fazla saygı göreceklerdir. Türkiye´de çalışan Bosch işçileri Almanya´daki veya dünyanın başka yerdeki Bosch işçilerinin sahip olduğu haklara sahip olacakladır.” diye konuştu.

E – Devlet sendika üyeliğinin engelleyicisi

Uluslararası İşçi Hakları Komisyonu(ICLR) üyesi olan Amerikalı Avukat Suzanne Adely de, e – devlet ile yapılan sendika üyeliklerinin üçüncü kişiler tarafından görülmesinin kaygı verici olduğunu, Türkiye’de görüştükleri işçilerin yoğun baskıya ve işten çıkarmaya maruz kaldıklarını belirtti.