Birleşik Metal: Cumhurbaşkanı Erdoğan sarı sendikanın yanında

Renault fabrikasında işçilerin işten atılmasının ardından başlayan direnişte de işçilerin dile getirdiği hükümetin sarı sendika Türk Metal’i Renault’a yeniden sokma mücadelesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamayla tekrar gün yüzüne çıktı. Birleşik Metal İş 5 Mayıs Şubesi önünde Genel Başkan Adnan Serdaroğlu yaptığı açıklamada Türk Metal yetkililerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanına giderek adeta tekrar Renault fabrikasına girebilmek için yardım talep ettiğini ifade etmesinin üzerinden çok zaman geçmeden Erdoğan’dan beklenen açıklama geldi.

Sarı sendika Türk Metal’in dünya kadınlar günü etkinliğine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Türkiye’nin geride bırakmış olduğuna inandığım bu tür tahammülsüzlükleri ısıtmaya çalışanları biliyoruz. İşte Bursa’da olanlar. Oralara aydın müsfettesi olarak gelip destek verenler. Bursa’daki fabrikaları kaynatmak isteyenler.’ diyerek direnişçi işçileri hedef gösterdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın DİSK Genel Kurulu’na katıldığı için protesto edilerek salondan atılmasını hatırlatarak ‘Bir sendikanın genel kurulunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız oraya katılıyor, orada her türlü edep dışı sloganlar atılıyor. Bir taraftan ‘katil devlet’ diyorlar, bir taraftan hakaret ediyorlar. Hakaret ettiğiniz bu ülkenin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı. Bunu yapamazsın, yaptığın anda karşılığını bulursun, bulduğun an da rahatsız oldun. Bu tür sendikacılara zaman zaman karşılık vermişimdir.’ diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sarı sendika Türk Metal lehine yaptığı ve DİSK üyelerini hedef gösterdiği konuşmasının ardından Birleşik Metal İş Sendikası Genel Yönetim Kurul’undan açıklama geldi.

Bugün Genel Yönetim Kurulu tarafından basına gönderilen açıklamada ‘Metal fırtınanın ardından, binlerce Renault işçisi sarı sendika Türk Metal’den istifa ederek sendikamıza üye oldu. Renault yönetimi ile Küresel Sanayi Sendikaları (IndustriALL) ile imzalamış olduğu Çerçeve Sözleşmesi’ne ve uluslararası sözleşmelere uygun olarak yürütülen görüşmeler neticesinde, 29 Şubat 2016 işçilerin kendi temsilcilerini seçeceği “Sosyal Diyalog Komitesi” arifesinde OYAK Renault işçileri ve sendikamız, organize bir saldırı ile karşı karşıya kaldı. Sayısı 100’ü bulan işçi işten atıldı. Olaya tepki gösteren işçilere polis biber gazı kullanarak müdahale etti. 10’larca işçi gözaltına alındı tutuklanma talebi ile mahkemeye çıkarıldı.’ denildi.

‘Bursa’da Fabrikaları Kimin Kaynattığı Belli Oldu’

Bu ülkenin Cumhurbaşkanı on binlerce metal işçisinin nefretle andığı, kurtulmak için pek çok bedeli ödemeyi göze aldığı bir sendikanın kürsüsünden Renault işçilerinin yiğit mücadelesini ve Birleşik Metal Sendikasını hedef haline getirdiğine ve Türk Metal’e açık desteğini gösterdiği ifade edilen açıklamada, ‘Renault işçilerine yapılan işten çıkarma saldırısı, gözaltılar, baskılar açık bir şekilde gösteriyor ki, tarafsız olması beklenen Cumhurbaşkanı’nın işareti ile gerçekleşmiştir’ sözlerine yer verildi.

BursaMuhalif.com