#Birkadınolaraksusmayacağız diyen kadınlar Bursa’da sokaktaydı

Kadın örgütleri dün(1 Temmuz) pek çok ilde barış talebiyle sokağa çıktı. Bursa’da da eş zamanlı olarak sokağa çıkan kadınlar barışta ısrarcı olmaya devam edeceklerini duyurdular.

11836692_468286099999062_407182274576040283_n

Dün Ankara, İstanbul, Mersin, Kocaeli gibi pek çok ilde sokağa çıkan kadınlar Bursa’da da Şehreküstü Fomara Meydanı’nda barış talebiyle buluştular. Kadınların eylemine izin vermek istemeyen polis, basın açıklaması sırasında kadınların çevresini abluka altına aldı. Açıklamaya katılmak isteyenleri engelleyen polise rağmen kadınlar Fomara Meydanı’nda açıklamalarını ve ses çıkarma eylemlerini gerçekleştirdi.

Suruç’ta katledilen 31 kişinin fotoğrafları ve tencere tavalarıyla eyleme katılan kadınlar adına açıklamayı Figen Ovat yaptı. Figen Ovat yaşanan süreci şu cümlelerle özetledi: “Biz kadınlar, 31 canımızı yitirdiğimiz Suruç katliamını takip eden şu günlerde; her gün başka bir ölüm haberine uyandığımız, bombaların, yasakların birbirini izlediği, doğru haber alma hakkımızın elimizden alındığı, korkunun, tedirginliğin egemen kılınmaya çalışıldığı, çözüm sürecinin bitirildiği bir savaş sürecinin içinde bulduk kendimizi.”

11823917_709976202439742_837185818_n

#Birkadınolaraksusmayacağız

“Bizler, erkekler tarafından susturulmaya, yok sayılmaya çalışılan ama asla susmayacak olan, geceleri de sokakları terketmediğimiz gibi sesimizin kısılmaya çalışıldığı hiç bir mekânı bırakmamak için direnen kadınlarız. Bir kez daha, kadınların kahkahalarından korkan Bülent Arınç’a ‘IŞİD’e karşı neden söz söylemiyor sunuz?’ diye soran bir kadını, sırf kadın olduğu için, sırf ‘barış’ dediği için onu susturmaya çalıştığı için bir kez erkek egemenliğine itaat etmeyeceğizi söylüyor ve hatırlatıyoruz; #BirKadınOlarakSusmayacağız. Barış için Ses çıkarıyoruz!” diye konuşan Figan Ovat, kadınların barış talebinde ısrarcı olduklarını ifade etti.

Ovat, bir kadın olarak susmayacaklarını, bu topraklarda, eşit, adil ve hakiki bir barış kurulana kadar yan yana, dayanışma içinde barış için ısrarcı olmaya devam edeceklerini belirterek açıklamasını sonlandırdı.