Bir kent tedirgin, Müezzinoğlu ölen olmamasıyla gurur duyuyor

Bursa’da dün Ulu Cami’nin önünde yaşanan intihar saldırısının ardından AKP’li bakanlar, saldırıyla ilgili açıklamalarda bulunmaya başladı. Bursa Milletvekili Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, saldırıda ölen olmamasıyla gurur duyduğunu ifade etti.

Dün 17.26 sularında canlı bombanın kendisini patlattığı, 17 yurttaşın yaralandığı saldırıyla ilgili Bursa Milletvekilleri olan İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu açıklamalarda bulundu.

Hastanede yaralananları ziyaret ederken basına açıklamada bulunan Efkan Ala, “Terörist saldırıyı gerçekleştiren kişinin kimliğiyle ilgili çalışmalar ve soruşturma sürdürülüyor. Bu kişinin irtibatlı olduğu, adına bu eylemi yaptığı terör örgütüne ilişkin son derece kanaatimizi kesin hale getirecek bilgilere, bulgulara ulaşıldı ama bütün prosedürüyle tamamlanmadan bunu açıklamayacağım. Tamamlanınca bilgileriyle, bulgularıyla, sizlerle, kamuoyuyla paylaşacağız. Şu ana kadar yardım yataklık yapan, bu eylemi gerçekleştirmesine yardım eden, irtibatlı olduğu 15 gözaltı oldu. 5 değişik ilden 15 kişi gözaltına alındı. Bundan sonra da ifadeler ve yeni bilgiler, bulgular çerçevesinde başka gözaltılar da olabilir. Bunların detaylarını paylaşmayacağız. Soruşturmanın selameti ve gizliliği açısından önemli. Terörist saldırıyı gerçekleştiren kişinin kimliğiyle ilgili çalışmalar ve soruşturma sürdürülüyor. Bu kişinin irtibatlı olduğu, adına bu eylemi yaptığı terör örgütüne ilişkin son derece kanaatimizi kesin hale getirecek bilgilere, bulgulara ulaşıldı ama bütün prosedürüyle tamamlanmadan bunu açıklamayacağım. Tamamlanınca bilgileriyle, bulgularıyla sizlerle, kamuoyuyla paylaşacağız.” dedi.

Bursalılar tedirgin, bakan mutlu

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’da saldırıya dair yaptığı açıklamasında ölen olmamasını sevindirici buldu. “Yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Yüreğimizi acıtacak, kanatacak can kaybımızın olmaması dolayısıyla Bursa olarak bir vatandaşımızı kaybetmemiş olmanın bir taraftan da gururunu yaşıyoruz. Terör terörizm nereden gelirse gelsin Bursalıların gösterdiği milli duruşu milletçe gösterdiğimiz sürece ülkemiz bu terörizmin de teröristlerin de üstesinden gelecektir. Bu sabah itibariyle sabah namazına koşan cemaatimize, dün sabah gibi dükkanını açan esnafımıza, o sokaklarda dün teröristlerin arzu ettiği psikolojik korkuya fırsat vermeyen insanımıza teşekkür ediyoruz. Toplumsal ruh sağlımız onların amacına ulaşmalarını engelleyecek en büyük gücümüzdür. Sosyal sağlığımızı da, toplumsal ruh sağlığımızı da bugün Bursa’da dimdik bir güçlü şekilde görmek Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı olarak beni ayrıca mutlu etmiştir. Bu vesileyle ben esnafımızı vatandaşlarımıza geçmiş olsun derken, diğer taraftan teşekkür ediyorum. Bunların karşısında dimdik durarak kurdukları hain çukurlara mutlaka gömeceğiz.

Bakanın beklentisi: Millet terörü bitirecek

Müezzinoğlu, saldırıların sonlanmasına da değinerek, “Yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Muradiye Devlet Hastanemizde 5 hastamızı ziyaret ettik. 2 hastamız taburcu sürecinde. Diğer 3 hastamızın da gerekli tedavileri planlamış. Onlarda kısa süre zarfında ailelerine göndereceğiz. Diğer üç hastamızda da hayati risk yok. Ne gerekiyorsa yapılacak. Ben tekrar yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Milletimize geçmiş olsun diliyorum. Milletimiz en kısa zamanda bu tür terör eylemleri ile muhatap olmayacak süreci de başarmış olur” şeklinde konuştu.

BursaMuhalif.com