Billboardlardaki parası cebinde kalan “Bursa” hangisi?

Bursa’da sessiz sedasız toplu taşıma araçlarına yapılan zamlara dair 2 gün sonra BURULAŞ’tan açıklama geldi. Ulaşımda yerli üretimle maliyetleri düşüremediklerini itiraf ettiler. Billboardlardaki iş bilen belediyeciliğin “Bursa’nın parası cebinde kalıyor” söyleminin altından sermaye çıktı.

11664914_699309640173065_909721635_o

Ulaşıma yapılan yüzde 12 oranındaki zamlarla Türkiye’nin 5 büyük ili arasında en pahalı ulaşım tarifesi Bursa’nın oldu. 1 Temmuz itibari ile İstanbul’da 2 lira 15 kuruş olan metro, Bursa halkına 25 kuruşluk zamla 2,25 liradan Türkiye’nin en pahalı raylı ulaşımı olarak sunuluyor.

Yapılan zamlar ve ücret tarifeleri ortadayken Bursa Büyükşehir Belediyesi şehrin her yerindeki billboardlara astığı afişlerle zamlardan havası yokmuş havasını sürdürüyor.  Yapılan afişlerde Büyükşehir yerli üretimle yüzde 50 tasarruf edildiğini ve Bursa’nın parasının cebinde kaldığını iddia ediyor. Ancak yapılan zamlar Bursa halkının cebini boşaltmaya yönelik olduğu için Bursalılar yapılan billboardlarla Belediye’nin kendileriyle dalga geçtiğini düşünüyor. İş bilen belediye olarak halkın cebinden çok sermayenin cebini düşünen belediyenin billboardlarının daha ne kadar duracağı bilinmiyor.

Billboardlardaki parası cebinde kalan “Bursa” konuştu: “Zamları geri almamız mümkün değil!

Zamlara dair konuşan BURULAŞ Genel Müdürü Levent Fidansoy zam kararının Ulaşım Koordinasyon Merkezi(UKOME) tarafından alınan kararla uygulandığını söyledi. Ücret artışının maliyet hesaplamaları doğrultusunda olduğunu söyleyen Fidansoy, “Akaryakıt, yedek parça ve işçilik maliyetleri zamları etkiledi. Akaryakıt ve yedek parça maliyetleri döviz bazlı olduğu için, işçilik maliyetlerine de yüzde 12 artış geldiği için böyle bir zam kaçınılmaz oldu. Yapılan zam toplam girdi maliyetleri artışının altında oldu. Bizim yaptığımız zam yüzde 8,2’ye tekabül ediyor. Yaz döneminde yolcu trafiği yüzde 30 düşüyor. Toplu taşıma araçlarında günde 750 bin kişi taşınıyor. Zamları bugün itibariyle geri almamız mümkün değil. Enflasyon oranında yaşanabilecek düşüşe göre indirim yapılabilir. Özellikle metroda yerli üretim vagonların kullanılmasıyla maliyetlerin düşmesini ve fiyatlara olumlu yansımasını bekliyoruz” diye konuştu. 

Büyükşehir’in şehrin her yerine yapmış olduğu billboardlarda yerli üretimle maliyetleri düşürdük yalanını ortaya çıkaran Fidansoy, BURULAŞ olarak kar etmenin tek yolunun zamlar olduğunu ve yatırımların tamamının halkın cebinden çıkan paralarla gerçekleştiğini böylece yaptığı açıklamasıyla itiraf etti.