Ben Bir İnsan ‘Nazım Hikmet’ sergisi 15 Ocak’ta başlıyor

imageYaşamı, şiirleri ve Bursa Cezaevi’nde geçirdiği günlerle Bursa’dan geçmiş en önemli isimlerden biri olan Nazım Hikmet, doğumunun 113. yılında Nazım Hikmet Kültürevi’nde yapılacak sergiyle Bursalılarla buluşacak.

“Sadece Türkiye’nin değil çağdaş dünya edebiyatının en seçkin isimlerinden Nâzım Hikmet, ömrünün on yılı aşkın süresini Bursa Cezaevi’nde geçirmek zorunda kaldı. Özgürlüğüne konan sınırlara rağmen, ümidini kaybetmeden, sanatının en güçlü örneklerini yine Bursa Cezaevi’nde verdi. Kökleri Anadolu toprağına dayanan olağanüstü evrensel bir yaratıcılıkla yazdığı şiirler, milyonların türküsü oldu. Sömürü ve eşitsizliklerin ortadan kalkması için rüzgâra karşı yürümekten çekinmeyen Nâzım Hikmet; mutlulukları, mutsuzlukları, kahramanlıkları, kaygıları ve zaaflarıyla bir insandı.

‘Yüreği delinip batmadan yattığı’ Bursa kalesindeki günleri, fotoğrafları, mektupları, şiirleri, tabloları, dokuma atölyesi, Bursa’daki mekânları ve hayatlarını değiştirdiği insanlarıyla insan Nâzım Hikmet; doğumunun 113. Yılında Nâzım Hikmet Kültürevi’nde.”

Sergi Süresi 15 Ocak – 15 Şubat 2015