Baz istasyonuna karşı Bursa B.Şehir Belediye önüne yürümek isteyenlere polis engeli

Ortabağlar, Mimarsinan ve Siteler mahallelerinde kurulan baz istasyonlarına karşı 4 gündür mücadele yürüten halk bugün (5 Şubat) Bursa Büyükşehir Belediye Binası önünde basın açıklaması yapmak istedi. Halkın basın açıklaması yapmak için Belediye önünde toplanmasına izin vermeyen güvenlik güçleri, bina önüne giden tüm yolları çevik kuvvet aracılığıyla kapattı.

Baz istasyonlarına karşı, 3 Şubat günü Ortabağlar Mahallesinde yapılan 4. eylemde Belediye’ye istasyonları sökmek için 1 gün mühlet tanıyan mahalle halkı, bugün Bursa Büyükşehir Belediyesi önündeydi. Otobüslerle mahallelerinden gelen halk, belediye önüne kadar kısa bir yürüyüş yaptıktan sonra polis barikatlarıyla karşılaştı. Emniyet görevlilerinin “kamu güvenliğini tehtid ettiği’ gerekçesiyle belediye önüne almayacaklarını bildirmesi üzerine temsili olarak 5 kişilik bir heyet görüşmeye gönderildi. Emniyet görevlilerinin “Belediye yetkilileri sizi bekliyor, görüştüreceğiz!” sözünün de yalan olduğu sonradan anlaşıldı. Görüşme için barikatın arkasına alınan temsili heyet, Belediye binasına değil, Binanın 50 metre altında kurulan Bursa Büyükşehir Belediyesi İletişim Merkezi’ne alınacağı bildirildi. Bu sırada görüntü almak üzere orada olan Kesinbilgi16.com muhabiri basın kartı olmadığı gerekçesiyle darp edilerek alandan uzaklaştırıldı. Temsilci heyetin görüşmesi sırasında polis barikatı önünde mahalle halkı adına emekli öğretmen Nafiz İnce basın açıklamasını okudu. Mahallelerinde halktan habersizce kurulan ve sağlığı tehlikeye atan baz istasyonlarını istemediklerini söyleyen İnce, kurulum esnasında soran vatandaşların ‘mobese kamerası kuruyoruz, cami hoparlörü kuruyoruz’ diyerek kandırmaya çalıştığını da ifade etti. ‘Günlerdir yaptığımız eylemlerde karşımıza sadece polis memurları gönderildi, mahalleli çevik kuvvetle karşı karşıya getirildi. Hiçbir yetkili bizi muhattap almadı’ diyen İnce Eğer dilekçeleri verdikten sonra da baz istasyonu sökülmezse, kendilerinin sökeceklerini ilan etti.

Temsili heyetin dışarıya çıkmasının ardından heyet adına konuşan Hacı Ayhan içeride hiçbir yetkilinin olmadığını, kimsenin ilgilenmediğini ve bir görevlinin dilekçelerini alarak başkana ileteceğini söylediğini bildirdi.

(Foto – Onur Yurtsever)