Başköy’de zafer direnen köylülerin! Mermer ocaklarının faaliyeti durduruldu

Bursa Başköy’de mermer ocakları faaliyetlerini durdurdu. Sularını kirleten ocaklara karşı mücadele eden köylüler şenliğe hazırlanıyor

baskoylu-kadinlar-manset

Bursa’nın Orhaneli İlçesi’ne bağlı Başköy’de, köy halkının içme sularını kirleten mermer ocaklarına karşı mücadelesi zaferle sonuçlandı. ÇED raporu ve işletme ruhsatları iptal edilen maden ocaklarında durdurulan çalışmalar, köyde sevinçle karşılandı. Ocaklarının çalışmalarını durdurmasının ardından bölgeye verdikleri tahribat da gün yüzüne çıktı. Köylüler şimdi kutlama yapmaya hazırlanıyor.

Orhaneli’ne bağlı Başköy’de kurulan iki maden ocağı içme suyunu kirlettiği gerekçesiyle özellikle köyde bulunan kadınların tepkisi ile karşılaşmıştı. Bursa’da da yürüyüşler yapan kadınların başlattığı hukuk mücadelesi sonrası maden ocaklarından birinin ruhsatı Bursa Bölge İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi, Danıştay da kararı onayladı. Aynı köyde faaliyet gösteren bir diğer maden ocağınının çalışma ruhsatı da Bursa Bölge Müdürlüğü tarafından iptal edildi. Danıştay’a müracaat eden bu firma nihai kararı beklemeden diğer firma ile birlikte faaliyetlerini durdurup köyden ayrıldı.

bursa-başköy

‘Köyümüz savaştan çıkmış gibi’

Maden çıkartılması için yapılan çalışmalar sırasında, meşe, kızılağaç, ıhlamur, kiraz ve erik ağaçlarının kesilip dev çukurlar açıldığını söyleyen Muhtar Hasan Acar, “Köyümüz adeta savaştan çıkmış gibi. Mermer ocaklarının açtığı çukurlar su ile doldu. Suyun berraklığı ve temizliği görenleri şaşkına çeviriyor. Burayı gelip görenler davamızda ne kadar haklı olduğumuzu anladılar. Bu zaferimizi 2 Ağustos günü köyümüzde düzenleyeceğimiz şenlik ile kutlayacağız” dedi.

Sermaye ‘güzel iş’ derdinde

Temiz su kaynaklarını kirleten ocakların kapatılmasıyla ilgili konuşan Maden-Mermer Üretici ve Sanayici İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Erol Efendioğlu ise durumu ‘kayıp’ olarak niteledi. “Orada köylülerle konuşularak güzel işler yapılabilir ve sıkıntı çözülebilirdi” diyen Mermeroğlu, “Ancak dialog yolları kapandı. Bu Türkiye açısından bir kayıp oldu. Ayrıca, mermer ocaklarının açtığı çukurlar çok önemli. Çünkü Çevre ve Orman Bakanlığı bu çukurları belediyelere ve harfiyatçılara ihale ediyor. Belediyeler buraları katı atık doldurmak için kullanıyor. İstanbul’da bir mermer ocağının açtığı çukur 300 milyon liraya ihale edildi. Firmalar buraları harfiyat ile dolduracak” dedi.

Sendika.org, Bursa Hakimiyet