Baro seçimlerine günler kala iki başkan adayı bir araya geldi

Bursa Barosu Genç Avukatlar Meclisi tarafından Bursa Baro Lokali’nde gerçekleştirilen oturumda Demokratik Katılım Grubu Adayı Avukat Ekrem Demiröz ve Değişim Grubu Adayı Avukat Olcay Göçüm genç avukatlar ile buluştu. DSC_8459

Bursa Barosu’nun 105 yıllık geçmişini anımsatan Bursa Barosu Genç Avukatlar Meclis Yürütme Kurulu Başkanı Avukat Fikriye Merve Evin Kayra “Baromuz yine kendine yakıştığı gibi örnek bir çalışma yaptı. İki rakibi değil, iki meslektaşı bir araya getirdi. İki başkan adayına da başarılar diliyorum” diye konuştu.

SOMUT PROJELER

Özgür ve yetkin olan gençler istediklerinin altını çizen Demokratik Katılım Grubu Adayı Avukat Ekrem Demiröz “Genç Avukatlar Meclisi oluştuğu dönemde üç-beş arkadaş başladık. Şimdi sayımız 70-80’i buluyor. Sadece Bursa’da değil, Türkiye’de de Genç Avukatlar Birliği için ilk adımı atacağız. Yönetim Kurulu Üyelerimiz arasında çalıştay dahil olmak üzere hiçbir çalışmalarımıza tek katkı vermemiş, bütçe ayıracak kadar Genç Avukatlar Meclisi’ne değer veren arkadaşımızın bütçelendirme çalışmasını nasıl yapacağını merak ediyorum” dedi. Adaylığının son dönemi olduğunu vurgulayan Demiröz aşk ile yapılan hizmetin iki dönemde sınırlanması gerektiğini ve Rahmetli Baro Başkanlarından Oğuz Ogün’ün ‘Şarkının güzel yerinden kesmek lazım sözünü anımsattı. Baro Başkanlığı dönemi boyunca hiçbir konuda gençlere hükmetmediğinin ancak bilgilerini paylaştığının altını çizen Ekrem Demiröz sözlerini şöyle sürdürdü: “Görüş farklılıkları gözetmeksizin kapılarımız herkese açık. Gün geçtikçe sayımız artıyor. Tek yolumuz var oda dayanışma. Bizler birbirimizi küçülterek büyüyemeyiz. Adliyenin asıl sahibi avukatlardır ve bizim temel varlık sebebimiz bağımsız yargıdır. Çağlayan Adliyesi’nde meslektaşlarımızın savcının talimatı ile yerlerde sürüklenmesinin ardından 500 meslektaşımla cübbeli olarak Kent Meydanı’na yürüyüş gerçekleştirdik. Ancak bu yürüyüşümüze ‘Değişim Grubu’ndan’ tek bir arkadaşımız katıldı. Bende meslektaşlarımı ‘uzaya götüreceğim’ vaadinde bulunurum, ancak görev süremiz belli. Ben göreve geldiğimde Adliye yeri tartışmaları üzerine geldim. Göreve geldiğim ilk günlerde avukat arkadaşlarım randevu talep ediyordu. Daha önce böyle yürüyormuş sistem. Özel Kalem’e geldiğim ilk günden beri ‘meslektaşlarıma numaramı verin, kapım onlara her zaman açık’ dedim. Gerek acı günlerinde, gerek tatlı günlerinde meslektaşlarımın yanında bulundum. Görev dönemim boyunca yaptıklarım ortada. Somut ve net projeler ile karşınızdayım. Toplam 4500 metre karelik Sosyal tesis projemizin anahtarını sizlere teslim edeceğim.”

2008 yılından bu yana Değişim Grubu’nun oylarının hızla yükseldiğine dikkat çeken Değişim Grubu Adayı Avukat Olcay Göçüm ise şöyle konuştu: “Genç Avukatların gönlü Değişim Grubu diye çarpıyor. Genç arkadaşlarımız daha objektif bakabiliyorlar. 100 yıllık çınarın sizlerde yapraklarısınız. Ben Olcay Göçüm olarak sizin her zaman arkanızda durduğum gibi tekrar duracağım. Bizler Bursa Barosu’nun oylarına ayrım gözetmeksizin talibiz. Değişim Grubu olarak genç meslektaşlarımıza çok önem veriyoruz. Genç meslektaşlarımız her şeye çok daha objektif bakıyor. Yılan hikayesine dönenen Adliye yerine Değişim grubu dur dedi.”

Genç avukatların sorularına yanıtlayan Bursa Barosu Başkan adaylarına Bursa Barosu Genç Avukatlar Meclisi Yürütme Kurulu tarafından plaket verdikten sonra program sona erdi.