Barajlardaki kirlenmenin sebebi Büyükşehir’in şişeleme suya hazırlığı mı?

Bursa’da Doğanca ve Nilüfer Su Koruma Havzası’nda bulunan köylerin foseptik sularının havzaları dolduran derelere karıştığı görüntülerin yayınlanmasının üzerinden bir ay geçti. Halen suyun kirletilmesine dair BUSKİ’den ve Büyükşehir’den bir açıklama gelmemesi akıllara Büyükşehir’in çıkarmak istediği Hüdavendigar Su’yu getirdi.

Aralık 2012’de Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yaptığı açıklama 2013 yılı için ambalajlı su üretimini BUSKİ’nin gündemine aldıkları yönündeydi. Türkiye’nin ambalajlı su üretiminde en büyük 3. tesisi için Kaplıkaya’yı hedef gösteren Recep Altepe, meslek örgütlerinden ve DOĞADER’den gelen tepkiler üzerine projeyi 2014 yılına kadar gündeme taşımadı.

Büyükşehir Bursa’nın suyunu şişeleyip şişeleyip satmanın derdinde

2014 yılı Kasım ayı Belediye Meclisi’nde tekrar gündem olan şişeleme su projesi bu kez Kaplıkaya’dan Kestel Gözede bölgesine taşındı. Böylece Gözede Doğal Kaynak Suyu Depolama ve İşletme Tesisi kurulması için BUSKİ’nin kamulaştırma alanına girdi. 2014 yılıyla Büyükşehir’in halkın içme suyunu markalaştırarak Bursa’yı susuz bırakan şişeleme su projesi Hüdavendigar için gerekli ön adımlar atılmış oldu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin “Türkiye’de nereye giderseniz gidin, dünyada nereye giderseniz gidin, önünüze Bursa suyu konuyor. Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak bu suyumuzu, yapacağımız tesisle kendimiz şişeleyip, satacağız. Bursa bu konuda en çok tercih edilen su kaynaklarına sahip bir şehir. Bu potansiyelimizi kuracağımız tesis ve markayla değerlendireceğiz” dediği projede BUSKİ’ye bağlı Jeotermal A.Ş’den şu ana kadar atılmış adım yok.

Baraja giden foseptik sularına önlem yok, şişeleme su için adım mı atılıyor?

Projeye dair herhangi bir adım atılmasa da 2014 yılı Meclis gündemine giren şişeleme su Bursa’nın barajlarının kirletildiğini gösteren görüntülerle Bursa halkının da gündemine girdi. Baraj havzalarının kirletildiği görüntülerden sonra Bursa’da patlayan şişeleme su satışlarının Hüdavendigar Su için de zemin hazırladığı yönünde görüşleri beraberinde getiriyor. Belediyenin barajları besleyen derelere akan foseptik sularına dair anlamlı bir çalışmasının olmaması ve konuya dair açıklamada bulunmaması suyu satışa çıkarmadan önceki hamleler mi olarak sorulmaya başlandı.