BAOB’dan Başköylü kadınlara ziyaret

Bursa Akademik Odalar Birliği’ne (BAOB) bağlı odaların kadın üyelerinden oluşan komisyon,  8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde Orhaneli Başköy’de mermer ve taş ocaklarının içme ve kullanma sularının kirletilmesine karşı uzun süredir yılmadan mücadele veren kadınlarla bir araya geldi.

Ziyaretçilerini köyün ortak toplanma yerinde karşılayan Başköy’ün mücadeleci kadınları misafirlerini hazırladıkları gözleme ve değişik ikramlarla ağırladılar, hoş vakit geçirdiler. TMMOB’a bağlı odalar ve diğer meslek örgütlerinin temsilcileri kadınların ziyaretinden duygulanan Başköy’lü kadınlar, bu ziyaretin güçlerine güç kattığını vurguladılar.

Başköy’deki mermer ocaklarının içme suyu havzasını kirletmesi nedeniyle yaklaşık 2, 5 yıldır sularının çamur gibi aktığını söyleyen Başköylü kadınlar mücadelelerine devam edeceklerini belirterek, kendilerini yalnız bırakmayan BAOB kadın heyetine teşekkür ettiler.

ÇED raporlarına rağmen ocaklar açık

Köyde genel olarak, çamurlu içme suyuna bağlı olduğunu tahmin ettikleri sağlık sorunları olduğundan şikayet eden köylü kadınlar, sağlık taraması talebinde bulundular. Seslerini duyurmak için çeşitli eylemler yapan Başköylüler, içme suyunu kirleten ocaklarda çalışmaların durdurulması için birçok kuruma yaptıkları başvuruların ÇED raporlarına rağmen sonuçsuz bırakıldığını ve ocakların çalışmaya devam ettiğini aktardılar.

Yaptıkları eylemler nedeniyle gerek resmi yetkililerin gerekse çevre köylerden bazı köylülerin rahatsızlıklarını dile getirdiklerini aktaran Başköylüler, mermer ocağı firmalarından ‘size başka yerden su getireceğiz, karşı çıkmayın ocağı birlikte işletelim’ şeklinde teklifler bile yapıldığını aktardılar.

‘Mücadelemizde daha da hırslandık’

Uğradıkları hakaret ve tepkilerin kendilerini üzdüğünü ancak mücadelelerinde daha da hırslandırdığını dile getiren kadınlar, “Her şeye rağmen suyumuza, doğamıza, topraklarımıza yani yaşam hakkımıza sahip çıkmak için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Gerekirse mermer ve taş ocaklarının kapanması için iş makinalarını engelleyip, önlerine yatarak direneceğiz” dediler.

Başköy’deki kadınlarla buluşmaya 2014 BAOB Dönem Sözcüsü ve TMMOB Peyzaj Mimarları Odası İl Temsilciliği Başkanı Necla Yörüklü, TMMOB Bursa İKK kadın Komisyonu Başkanı Esen Ocak, Elektrik Mühendisleri Odası 2. Başkanı Neriman Uslu, Bursa Tabip Odası’ndan Dr. Ayşenur Yentürk, Nilüfer Çayı Temiz Aksın Platformu Bileşeni Çayönü Köyü’nden Nazik Esen ve TMMOB Bursa İKK Kadın Komisyonu’ndan 30 kişilik bir ekip ve bazı kadın gazeteciler katıldı.