BAOB ve Bursa Barosu yolsuzlukları kınadı

17 Aralık 2013’te ortaya çıkan yolsuzluk ve rüşvet skandallarının 1. yılında Bursa Akademik Odaları Birliği ‘Kiri kirle temizlemek mümkün değildir, bu kir toplum tarafından temizlenmelidir.’ dedi.

Geçtiğimiz yıl tapelerle gündeme düşen iktidarın yolsuzluk dosyalarına dair dün Bursa
Akademik Odalar Birliği, BAOB toplantı salonunda basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı BAOB Dönem Sözcüsü olan Necla Özkaplan Yörüklü okudu. Açıklamasında Özkaplan, “Bugün 17 Aralık 2014, bundan tam bir yıl önce 17-25 Aralık 2013 tarihinde, ülkemizi yöneten siyasi iktidar adeta yakalanarak, sadece ülkemiz değil tüm dünya gündemine de oturan yolsuzluk ve rüşvet skandalı ile sarsıldı. Bugün ülkemiz, her türden muhalif sesin kısıldığı, en küçük eleştiriye bile tahammülün kalmadığı, yargı bağımsızlığının olmadığı, hak ve adaletin hiçe sayıldığı hukuksuz bir düzen içerisinde sonu belli olmayan bir karanlığa doğru sürüklenmektedir.” dedi. Özkaplan, bugün karanlığa karşı aydınlığı; baskıcı, otoriter yönetim anlayışına karşı özgürlük ve demokrasiyi; nefret ve linç kültürüne karşı bir arada kardeşçe yaşamı; toplumun tüm mağdur kesimleriyle birlikte savunmak gerektiğini belirterek sözlerini sonlandırdı.

Bursa Barosu hukuksuzlukların ve yolsuzlukların peşinde

Bursa Barosu Hukuksuzluk ve Yolsuzlukları İzleme Komisyonu adına Avukat Fazilet Karaözbek’te “Yargı kararlarının tanınmadığı, idari vesayet ile adaleti sağlamak yolunda karar makamında olan yargıç bağımsızlığının yok edildiği günümüzde Bursa Barosu, kurulduğundan bu yana olduğu gibi, hangi konumdaki kişi ve kurumlardan kaynaklanırsa kaynaklansın her türlü hukuksuzluk ve yolsuzluğu yüksek sesle dile getirmeye, bağımsız yargı ve adil yargılanma hakkının savunucusu olmaya, sahte gündemlerle yapılanların unutturulmasına karşı çıkmaya ve bu konuda halkı aydınlatmaya kararlıdır.” dedi.