Asil Çelik işçileri 18 Ocak’ta greve gidiyor

Metal sektörünün önemli kentlerinden biri olan Bursa’da grev yaklaşıyor. Bursa Orhangazi’de faaliyette bulunan Asil Çelik’te bin işçi 18 Ocak’ta greve çıkıyor. Grev kararı Kamuyu Aydınlatma Platformu’na bildirildi. 

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası ile masaya oturan Asil Çelik patronunun işçilerin taleplerini karşılamayı reddetmesi üzerine, grev kararı alındı.

7 Eylül 2016’da başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde işverenle anlaşmaya varılamaması üzerine arabulucu devreye girmişti. Ancak arabulucu sürecindende bir sonuç alınamaması üzerine 16 Aralık günü fabrika önünde Birleşik Metal Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu’nun katılımında işçiler tarafından grev kararı fabrikaya asıldı.

Grev kararının ardından şirket Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) sürece dair bilgilendirmede bulundu.

KAP’a verilen bilgi şöyle:

“Şirketimiz ile Birleşik Metal İş Sendikası arasında yürütülmekte olan Toplu İş Sözleşmesi sürecinde Birleşik Metal İş Sendikasının grev kararı alarak 16 Aralık 2016 tarihinde işyerlerimizde ilan ettiği, 16.12.2016 tarihli Özel Durum Açıklaması ile kamuoyunun bilgisine sunulmuştur. Birleşik Metal İş Sendikası, 30.12.0216 tarih ve 375 sayılı kararı ile işyerlerimizde 18 Ocak 2017 tarihi itibariyle Grev kararının uygulamaya konulacağını ilan etmiştir. Yasal süreç devam etmektedir.” 

BursaMuhalif.com