Ankara’da Türkiye Barış Meclisi’nin eylemine polis saldırısı

Türkiye Barış Meclisi’nin İstanbul’daki eyleminin Valilik tarafından yasaklanmasının ardından Ankara’daki eyleme de polis herhangi bir açıklama yapmadan saldırdı. Önce kitleyi Kolej Meydanı’nda kaldırıma doğru sürükleyen polis basın açıklamasına izin vermesine rağmen saldırdı

ankara-baris-bloku-polis-saldiri1

Suruç Kaltiamı’nın ardından savaşın adımlarını hızlandıran AKP iktidarı, devrimci, demokrat ve yurtsever güçlere saldırmaya başladı. Polis operasyonları devam ederken savaş isteyen iktidara karşı kurulan Türkiye Barış Meclisi de İstanbul ve Ankara’da eylem kararı aldı. Ancak İstanbul’daki eylem Valilik tarafından yasaklanırken Ankara Kolej Meydanı’ndaki eyleme polis hiçbir gerekçe göstermeden saldırdı. İlk olarak kitleye yoldan çekilmelerini söyleyen polis eylemin “korsan” olduğunu iddia etti. Daha sonrasında basın açıklaması yapılabileceğini söylemesine rağmen önce gaz bombalarıyla saldırdı, ardından da eyleme katılanları gözaltına almaya başladı.

18.16 Kitle polis saldırısının ardından Kurtuluş’a doğru ilerliyor.

18.30 Polis saldırısının ardından kitle Yüksel Caddesi’ne doğru ilerlemeye başladı. Açıklamanın saat 19.00’da Yüksel Caddesi’nde yapılacağı duyuruldu.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Sendika.Org/ Ankara