Anaokulu’na değerler eğitimi: 23 nisanda sema gösterisi

Eğitimde AKP gericiliği anaokullarına kadar yansıdı. Bursa’da bir anaokulunda İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile Mevlevilik ile tanıştırılıyor.

19. Milli Eğitim Şurası’nda anaokullarında değerler eğitimi verilmesi konusundaki karar eğitim çevrelerince tartışmalara yol açmıştı. En son hakkında Ankara Barosu tarafından dava açılan değerler eğitimi, Bursa’da da anaokulunda uygulanmasıyla basına yansıdı.

Bursadabugün’ün önceki gün yayınlanan haberinde, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün “Değerlerimle Büyüyorum” projesi kapsamında Mürüvvet Baş Anaokulu öğrencilerinin veli, öğrenci ve çalışanların her hafta cuma günü sema gösterisi izlemeye gittiği yer aldı.

23 Nisan kutlamasında sema gösterisi sergilenecek

Karabaş-ı Kültür Merkezi’nde Mevlana Kültürünü Yaşama ve Yaşatma Derneği’nin sema etkinliğini izleyen anaokulu öğrencileri, Mevlevilik’e dair bilgilendirilerek ve değerler eğitimi projesi kapsamında yer alıyor. Öğrenciler burada 23 Nisan’da yapacakları sema gösterisi için de hazırlık yapıyorlar.

Peki değerler eğitimi nasıl olmalı?

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından değerler eğitimini, “Çocukların ve gençlerin pozitif değerleri keşfedip geliştirmeleri ve kendi potansiyellerine göre ilerlemeleri için yürütülen eğitimsel gayretler” olarak tanımlıyor. Değerler eğitiminin evrensel özellik gösteren, farklılıklara duyarlı olan, doğrudan bilgilendirici ve çocukların davranışlarını olumlu etkileyen değerler olması gerektiği belirtiliyor. Farklı inançlara göre değişiklik gösteren değerlerin öğretiminin ise ailelere bırakılması konusunda ortaklaşılıyor. Çocuğu korkutacak nitelikte olmayıp, kendine güvenini arttıracak olması belirtilen özellikleri arasında.

Bu açıdan incelendiğinde temel değerler eğitimi dünya çağında kabul görmüş olan değerlerin üzerine kurulması gerekiyor ve bireylerin toplumda diğer bireylerle bir arada yaşamasını sağlayacak davranışları edinmesini kolaylaştıracak nitelikte olmasına önem veriliyor.