Aliağa’nın termik santral karşıtı mücadelesine Bursa’dan destek

Tüm dünyanın vazgeçtiği kömürlü termik santraller, Türkiye’de enerji politikası haline getirilmeye çalışılıyor. Bugün yaşam savunucuları “Fosil yakıtlardan kurtul” kampanyasını Foça Ilıpınar’da yapılan büyük mitingle başlattılar. 

WhatsApp-Image-20160515 (16)

İzmir Aliağa’da kurulmaya çalışılan 4 ayrı kömürlü termik santrale karşı ülkenin dört bir yanından bir araya gelen yaşam savunucuları  kömürlü termik santral yaptırmayacağını haykırdı. “Kömürden kurtul, geleceği kurtar” mitingine Aliağa Çevre Platformu, Ege Çevre ve Kültür Platformu, Foça Çevre ve Kültür Platformu, Ayvalık Tabiat Platformu, Rüzgar Yaşamdan Yana Essin Platformu gibi pek çok kentten mücadele edenler katıldı. Bursa’dan da yaklaşık 3 yıldır Bursa halkının yaşam hakkının elinden alınmasına karşı mücadele veren DOSAB Termik Santraline Hayır Platformu katılım göstererek destek verdi.

WhatsApp-Image-20160515

Mitingde platformlar adına ortak açıklamada bulunan Foça Çevre Platformu’ndan Ezgi Levent, kömürlü termik santralleri dünyanın en tehlikeli projeleri olarak nitelendirerek, mücadelede yeni bir sayfa açtıklarını belirtti. Dünyayı hızla yıkıma götüren fosil yakıtlara karşı duracaklarını belirten Levent, “Bu projelerden 4’ü de Aliağa’da planlanıyor. Halihazırda, Aliağa ağır sanayi bölgesi. 4 milyon insanın yaşadığı İzmir’in dibinde, halen biri kömürlü 4 termik santral var. Yüzlerce sanayi tesisi, petro kimya tesisi var. Bu tesislerin yarattığı yıkım yetmiyormuş gibi 4 yeni termik santral daha yapılmak isteniyor. Buna izin vermeyeceğiz, kömürden kurtulacağız.” dedi

Bu sorun sadece Aliağa’nın değil, ülkenin dört bir yanına saçılıyor zehir!

WhatsApp-Image-20160515 (6)

Açıklamasının devamında Levent, bu kirliliğin sadece Aliağa’yı değil tüm ülkeyi etkilediğini, hatta Zonguldak, Çanakkale, Konya, Muğla, Maraş, İskenderun, Bartın ve daha bir çok kente kurulmak istenen 71 termik santralle bu zehrin her yere saçılacağını belirtti.

Tüm yaşam savunucularına seslenen Levent, “Birlikte, hep beraber bugün Aliağa’dan başlayarak, daha sürdürülebilir bir Türkiye için, her projenin, her fosil yakıt şirketinin karşısına dikilmenin, projelerin hayata geçmemesine daha güçlü bir ses vermenin zamanıdır. Taleplerimiz yerine gelene kadar, 71 termik santral projesi iptal edilene kadar mücadele edeceğiz.” şeklinde konuştu.

BursaMuhalif.com