AKP’siz Türkiye CHP’siz Sol Yaratmak – Mehmet Şimşek

Yazıma eski bir hikaye ile başlamak istiyorum. Bir tarihteki muhtarlık seçimlerinde İstanbul’un bir mahallesinde ÖDP’li bir isim muhtarlığa adaylığını koyar. Seçim sonrasında ÖDP’li adaya oy veren yaşlı dini bütün bir amca “bir komüniste oy verdim Allah affetsin.” der.

Bu hikayeyi niye mi anlattım?

Çünkü yarın yapılacak olan yerel seçimlerde CHP’nin bir çok il ve ilçelerde gösterdiği adaylar sağcı-faşist isimler. Örneğin; Ankara’da Büyükşehir adayı eski MHP’li Mansur Yavaş ve bir çok insanda sırf Gökçek’ten kurtulmak adına Mansur Yavaş’a oy verecek. Büyük ihtimalle de 31 Mart günü bir çok CHP’li “Bir faşiste oy verdik Allah affetsin” diyecek. Allah affeder mi bilmem ama bu halk ve tarih CHP’yi affetmeyecek.

Gezi direnişi ile AKP ve Cemaat koalisyonu arasında iyice belirginleşen çatlak 17 Aralık süreciyle bir iktidar krizine ve yönetememe durumuna dönüştü. Ülkede yaşanan böylesine büyük bir direniş ve kriz sonrasında zayıflamış ve karizması dağılmış iktidar bloğuna (ABD-AKP-Cemaat) karşı halktan, özgürlükten, demokrasiden ve soldan yana bir tavır almak yerine bu bloğun içinden AKP’yi çıkartıp kendini oraya yerleştirmenin peşine düşmek tam CHP’ye göre bir işti ve beni hiç de şaşırtmadı doğrusu. AKP sonrası iktidar denkleminde yer almak adına Cemaat ile anlaşan ABD elçiliklerinde gizli toplantılar yapan bir parti bu ülkeye özgürlük getiremez. ABD ve Cemaat CHP’yi makyajlayıp AKP’nin farklı bir sürümü olarak Türkiye’ye sunmak istiyor. Yalnız AKP’yi yaratan ve bu ülkeye musallat edenlerin bu yapılar olduğu görmezden gelinemez. Daha dün Gezi direnişinde 8 canımızı kaybettik, AKP tüm bu cinayetleri bu yapılarla birlikte işledi. Bugüne kadar herşeyi birlikte yaptılar ve bugün bütün bunlar yok sayılıp iktidar hırsıyla ABD ve Cemaat’in oyuncağı olmak kabul edilemez.

Bu noktada yapılması gereken yani devrimci-demokrat ve yurtseverlerin yapması gereken, halktaki çareyi başkasından bekleyen algıyı yıkıp toplumun tüm kesimlerini kapsayacak birleşik bir halk hareketi yaratmak olacaktır. Bu bağlamda yürütülen Birleşik Devrimci Sorumluluk tartışmaları genişletilmeli yayılmalı ve hayata temas eder duruma getirilmelidir. Bunun için ihtiyacımız olan şey ise Gezi ruhunun yeniden canlandırılmasıdır.

Peki nedir bu herkesin yazıp çizdiği dilinden düşürmediği Gezi ruhu?

Aslında çok basit birşey; halkın hep birlikte kendi sorunlarına kimseden medet ummadan kendi direnişiyle, kendi yöntemiyle, kendi çözümünü üretmesidir. Kısacası kendi kendini yönetmesidir. Bu anlamda kurulacak olan Birleşik Devrimci Sorumluluk hareketi, yerellerde kurulan ittifaklar ve olası kazanılacak belediyelerde yaratılacak değerler önümüzdeki dönemde Türkiye halkına çarenin yeni Fatsa’lar yeni Gezi’ler yaratmaktan geçtiğini gösterecektir.