AKP’den Bursa’ya bir imar kazığı daha

Bursa Kent Meydanı’nda bulunan Almira Otel’in yeni bir bina yapmak için talep ettiği imar planı değişikliği Osmangazi Belediye Meclisi’nin AKP’li üyelerin Bursa’yı ranta ve talana kurban verme kararlılıkları nedeniyle kabul edildi. 60 metre yüksekliğinde yapılması planlanan binanın yanı sıra mevcut Almira Otel’in de aynı yüksekliğe çıkarılması izni de verilmiş oldu.

Osmangazi Belediye Meclisi’nde tartışma yaratan imar planına CHP’le ve MHP’li meclis üyelerinin itirazlarına rağmen onay çıkması AKP’lilerin demokrasi anlayışını ve Bursa’yı ranta, talana kurban verme kararlığını bir kez daha gösterdi.

Bugünkü (4 Ocak) Osmangazi Belediye Meclis toplantısında AKP’lilerin baskısıyla onaylanan imar değişikliğine CHP Osmangazi İlçe Başkanı İsmet Karaca sert tepki gösterdi. Almira otel için verilen imar izninin Bursa’ya yeni ucubeler kazandıracağını söyleyen Karaca, “Bursa Doğanbey TOKİ ucubelerinin çilesini çekerken, Osmangazi Belediyesi yeni ucubelerin yapılması için izin vermiştir. Sırf birilerine rant sağlamak adına kentin göbeğine yapılacak 20-25 katlı binaların şehrin silüetine vereceği zarar göz ardı edilmiştir.” dedi.

Karara hemen itiraz edeceklerini de belirten Karaca, “Biz turizmin ve yatırımların desteklenmesi anlamında her türlü desteğe hazırız. Fakat burada birilerine rant sağlamak adına şehrimize zarar verecek yapılara da izin verilmesine sessiz kalmayız. Kaldı ki bugün çıkarılan imar izni, yarın obür gün emsal gösterilecek ve aynı yükseklikte yeni binalar dikilecektir.” şeklinde konuştu.

Yıllardır Doğanbey TOKİ ucubelerinin ne yapılacağını tartışırken, buna benzer yapılar için böyle bir karar alınmasının kabul edilemez olduğuna dikkat çeken İsmet Karaca, “Şşehrin en kilit noktalarından biri olan bölgede sadece bir işletme 700 yataklı hizmet vermeye başlayacak. Bunu emsal gösterip yapılacak yeni yatırımları da düşünürsek, orada yaşanacak trafik sorunu, görüntü kirliliği ve hemen altında bulunan mahallelere vereceği zarar kabul edilemez. Karara ilk etapta itiraz edeceğiz. Sonuç alamazsak yargıya taşıyacağız” ifadelerinde bulundu.

BursaMuhalif.com