4+4+4’ün imam hatip yaptığı okulda sıralar boş, öğrenciler okulsuz kaldı

 4+4+4 eğitim sisteminin 3. yılında halen hem öğrenciler hem de veliler uygulamadan etkilenmeye devam ediyor. Bursa’da 4 yıl önce 1,5 milyon liraya yapılan Faik Yılmaz İpek İlkokulu velileri okullarının tamamen imam hatip olması nedeniyle çocuklarını 3 km uzaklıktaki başka bir okula göndermek zorunda kalmaktan şikayetçi.

Alacahırka Mahallesi’nde 4 yıl önce yapımı tamamlanan Faik Yılmaz İpek İlkokulu velileri çocuklarının mahallelerindeki okula gönderememeleri nedeniyle veliler yaşadıkları zor durumu kamuoyuyla paylaştı. Geçen yıla kadar normal ilk ve orta okul olarak eğitim veren okulun 4+4+4 eğitim sistemi gereğince geçen yıl orta okul kısmının imam hatip yapılması üzerine, okulun imam hatip öğrencisi dışında orta okul öğrencisi almaması okulun yarısını boş bıraktı.

1397446

Çocuklarının mahallelerindeki okula gönderememekten şikayetçi olan veliler, 760 öğrenci kapasiteli okulda 326 öğrencinin eğitim gördüğünü söylediler. Veliler, “Okulumuz yeni ve güzel, fakat atıl duruyor. Boş kalan sınıflar normal orta okul olarak açılsın, biz de çocuklarımızı mahallemizde bulunan okulumuza gönderelim. Çocuklarımızı 3 kilometre ötedeki okula göndermek istemiyoruz” diyerek taleplerinin duyulmasını istediklerini belirttiler.

BursaMuhalif.com