35 yıl önce olduğu gibi TMMOB sokakta

Türk Mühendis ve  Mimar Odaları Birliği(TMMOB) bundan tam 35 yıl önce gerçekleştirdikleri ekonomik ve demokratik talepleri nedeniyle 1 günlük iş bırakma eylemlerinin yıl dönümünde yine sokaktaydı.

10708566_10204971661310215_8460701349702860243_o

 

Bugün(19 Eylül) Heykel’de bir araya gelen mühendis, mimar ve şehir plancıları direnişlerinin 35. yılında mücadeleyi sürdürdüklerini belirten bir basın açıklaması gerçekleştirdiler. Basın açıklamasını TMMOB adına okuyan TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Remzi Çınar, “Bundan 35 yıl önce, 19 Eylül 1979’da TMMOB’nin çağrısıyla mühendis, mimar ve şehir plancıları, ekonomik ve demokratik talepleri için ülke çapında bir günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. Mimar, mühendis ve şehir plancılarının tarihe not düştükleri o büyük günün mücadele ve dayanışma ile özdeşleşmiş anlamını bugünün mücadelesi üzerinden geleceğe taşımak için, 19 Eylül’ü ‘TMMOB Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü’ olarak kutluyoruz” dedi.

Ülkenin ‘kral çıplak’ diyenlere ihtiyacı var

Çınar, “İşte böylesi bir mücadele gününü ‘Mimar, Mühendis ve Şehir Plancılarının Dayanışma Günü’ olarak ilan etmenin ve kutlamanın, onurunu ve coşkusunu yaşıyoruz. 35 yıl sonra TMMOB Türkiye’nin her yerinden sesleniyor: Selam olsun Teoman Öztürk’e ve arkadaşlarına. Selam olsun 19 Eylül’ü yaratanlara. Selam olsun bugün de 19 Eylül anlayışının sürdürücülerine.” diyerek sözlerine devam etti.

Emeğin, eşitliğin, özgürlüğün, barışın, adaletin yani insandan yana olan her fikrin ve fiilin içinde ve özünde olan bir TMMOB’un bu ülkenin vicdanı olduğunu belirten Çınar, “Bu ülke insanının, kulakların sağır edildiği, gözlere mil çekildiği, konuşanın dilinin kesildiği bu döneminde görebilen gözlere, duyabilen kulaklara, daha da önemlisi konuşabilen ağızlara ihtiyacı var. Asla ‘padişahım çok yaşa’ demeyen, aksine ‘kral çıplak’ diyenlere ihtiyacı var. TMMOB onurlu yürüyüşüne dik duruşuna devam edecektir. Bilimin ve tekniğin aydınlattığı yolumuzda kararlılıkla, yılmadan ve usanmadan mücadele ederek mesleğimize, örgütümüze, halkımıza, ülkemize, kentimize sahip çıkacağız.”  şeklinde sözlerine son verdi.