25 Kasım’da kadınlar şiddete, tacize, savaşa karşı sokaklardaydı

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü’nde Bursa’da kadınlar şiddete, tacize, kadın düşmanlığına karşı sokakları mora, turuncuya boyadılar; kız kardeşliğin ülkesini kurmanın sözünü verdiler.

12304324_933465933387798_8646164075627671518_o

Bursa’da kadınlar 25 Kasım’da tüm gün sokaklardaydı. Nilüfer Belediyesi ve Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin çağrısıyla öğle saatlerinde Kent Konseyi önünde bir araya gelen kadınlar ‘Bağır herkes duysun, erkek şiddeti son bulsun’ pankartı arkasında Nilüfer Belediyesi önüne yürüdüler. Nilüfer Kadın Korosu’nun da yer aldığı yürüyüşte kadın şarkıları seslendirilirken, kadınlar erkek şiddetine karşı seslerini duyurdular.

Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nebahat Ulugül, “Her gün binlerce kadının Türkiye’de taciz, tecavüz ve şiddete maruz kaldıklarını kaydeden Ulugül, “Neredeyse her gün bir kadın katlediliyor. Erkek adalet değil, gerçek adalet için mücadele edeceğiz. Savaş politikalarının en büyük mağduru olan biz kadınlar, barışta ısrarcıyız. Kadınları ikincileştirerek üretilen bu kadın düşmanı dili reddediyoruz. Bu gerici eril dili üretenler, kadına yönelik şiddetin baş sorumlularıdır. Kadın düşmanlarından hesabı biz kadınlar soracağız.” dedi.

Basın açıklamasının ardından kadınlar, Nilüfer Belediyesi Halk Evi önündeki Cumhuriyet Meydanı’nda “Dünyayı Turuncuya Boyayalım” adlı Atölye Çalışması’na katıldı. Yün Yumağı, Kördüğüm, Sessizliği Kırmak, Kazan, Yüzüm Nerede isimli atölyelere katılan kadınlar günün anlamına uygun etkinlikler gerçekleştirdiler.

Geceleri de sokakları isteyen kadınlar Heykel’de 

Bursa Kadın Platformu’nun çağrısıyla kent merkezinde de kadınlar sokaktaydı. Akşam saatlerinde Setbaşı Şehir Kütüphanesi önünde buluşan kadınlar sloganlarla ve yitirilen kadınların taşındığı pankartlarla Heykel Meydanı’na yürüdü.

12287182_752713251499370_328188244_o

Heykel Meydanı’nda platform adına açıklamada bulunan Nadiye Gürbüz, ülkemizde her gün 5 kadının öldürüldüğünü belirterek şunları söyledi: “Daha geçen hafta Samsun’da kadın hastasının kocası tarafından şiddete maruz kalışını önlemek isteyen Doktor Aynur Dağdemir öldürüldü. Mahkemelerde suçlu erkeklere “iyi hal”, “Haksız tahrik”, “Saygın tutum” ve en son olarak da “Bir daha yapmaz” indirimleri uygulanarak erkek adalet tarafından korunduğuna şahit olduk. Erkeklere iyi hal indirimi uygulayanlar, maruz kaldıkları şiddet karşısında özsavunma hakkını kullanarak kocasını öldüren kadınlara müebbet hapis cezası uyguluyor.”

Sarayın savaşına karşı kadınlar olarak barışta ısrarcı olacaklarını belirten Gürbüz, kadın katliamının olduğu her yerde öz savunmanın meşru olduğunu ifade etti. Açıklama sonrasında kadınlar eylemlerini Heykel Meydanı’nda sonlandırdı.

Fotoğraflar: Onur Yurtsever – BursaMuhalif.com