25 Kasım’da kadınlar haykırdı: İtaat yok, isyan var

Kadınlar Bursa’da 25 Kasım Dünya Kadına Şiddetle Mücadele Günü’nde sokaklardaydı. Gün içinde Nilüfer’de “Sus sus nereye kadar” diyen kadınlar, akşam ise kent merkezinde “İtaat yok,isyan var” diyerek alanlardaydı.

Bursa Kadın Platformu’nun çağrısıyla Heykel Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar burada geri çektirilen tecavüzcü aklama yasasının takipçisi olacaklarını ve kız kardeşliğin ülkesi kurulana kadar mücadeleye devam edeceklerini ifade ettiler.

Platform adına açıklamada bulunan Öznur Koyuncular Keskin, “Darbe fırsatçılığı ve OHAL bahanesiyle sokaklar ve alanlar kadınlara kapatılarak, sesimizi ve itirazımızı duyurmamız engellenmek isteniyor. Darbe fırsatçılığıyla seçilmiş siyasetçiler, yazarlar, akademisyenler, sendikacılar, gazeteciler kısaca mücadele eden kadınlar hukuksuz bir biçimde gözaltına alınıp tutuklanarak kadın mücadelesine gözdağı verilmek isteniyor. Darbe fırsatçılığıyla kamusal alan dinci muhafazakârlıkla yeniden şekillendirilerek kadınlar ev içine hapsedilmek isteniyor. Akp Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Önündeki En Büyük Engeldir!” dedi.

Diktatörlüğe karşı direnen kadınlar: Mirabel kız kardeşler

Koyuncular 25 Kasım’ın ortaya çıkış hikayesini ele alarak “25 Kasım 1960 yılında Mirabel kız kardeşler, diktatörlüğün askerleri tarafından tecavüz edildikten sonra vahşi bir şekilde katledilirler, 1981 yılından itibaren bu utanç gününün yıldönümünde kadınlar, kadına yönelik şiddetin her türlüsünü durdurmak için çığlıklarını mücadelelerini daha da yükseltiyor.Biz Türkiyeli kadınlar bu yıl 25 Kasım’ı faşizmin gölgesinde karşılıyoruz.” diyerek, ülkedeki yaşanan süreci aktardı.

“Hükümet temsilcilerinin hemen her gün kadını aşağılayan yeni söylemleri kadına yönelik şiddeti arttırıyor. Kadınların giydikleri kıyafetler nedeniyle sokak ortasında uğradığı şiddet, bizzat başbakan’ın söyleminde övgüyle karşılık buluyor.”Adam gibi ölmek var, bir de madam gibi ölmek var” söylemi, adamlık ölçüleriyle davranıp her gün en az üç kadını katleden katillere davetiye çıkarıyor.” diyen Keskin, kadın mücadelesini yükselterek erkek egemen anlayışını yıkacaklarını belirtti.

BursaMuhalif.com