2017 asgari ücret zammı açıklandı: 104 lira zammın 53 lirası BES’e

Milyonlarca emekçinin beklediği 2017 asgari ücret zammı açıklandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Mezzinoğlu’nun Az veren candan, çok veren maldan. İnşallah malımız çoğalınca daha fazla veririz” diyerek açıkladığı zamla asgari ücret net olarak 1404 lira oldu.

Asgari ücret görüşmelerinde sona gelindi. Bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda yapılan toplantı sonrası Bakan Mehmet Müezzinoğlu açıklamada bulundu. Türkiye’nin zor koşullardan geçtiğini ancak bunun sebebini dünya konjoktürüne bağlayan Müezzinoğlu, yüzde 6,5 enflasyona bağlı olarak yüzde 8’lik bir zam yapıldığını duyurdu. Böylece brüt asgari ücret 1777 lira 50 kuruş olurken net ücret de 1404 lira olarak belirlenmiş oldu.

Tek kademeli zam

Bu yıl diğer yıllardan farklı olarak asgari ücrette tek kademeli zamma gidildi. 1 Ocak 2017 itibariyle Türk-İş’in tek kademeli artış isteği doğrultusunda ve tek kademeli artışta karar kılındı.

Müezzinoğlu yapılan zamla ilgili olarak  “İşçilerin, işverenlerin ve benim de çok mutlu olamadığı ancak ortak bir karar vermeye çalıştık” dedi.  Asgari ücret zammı için sermayeye teşekkür eden Müezzinoğlu sözlerini “Az veren candan, çok veren maldan. İnşallah malımız çoğalınca daha fazla veririz” diyerek sermayenin daha da zengin olunca zamları çoğaltacağını söyleyerek, emeğin hakkını sermayenin geleceğine bağladı.

DİSK: Net ücret 2 bin!

DİSK’in “Asgari ücret 2000 TL net” olsun çağrısına karşın Türk-İş emekçiye 1600 liralık bir ücreti teklif etmişti. Sermaye temsilcileri ise geçen yılki asgari ücreti 1300 liraya yükselten zammı göstererek bu yıl zam yapılmamasını önermişti.

AKP’nin Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi’ne geçiş süreci de 1 Ocak 2017 itibari ile başlıyor. Yeni yılla birlikte sisteme  ilk etapta bin ve üzerinde istihdamı olan özel sektör çalışanları dahil edilecek. Personel sayısı 250-1000 olan özel sektör, kamu idareleri ve sosyal  güvenlik kurumlarında çalışanlar 1 Nisan 2017’de, çalışan sayısı 100-249 olan  işverene bağlı özel sektörde bulunanlar ise 1 Temmuz 2017’den itibaren sisteme  geçecek. Yapılan hesaplamalara göre 104 liralık zammın 53 lira 50 kuruşu da BES’e gidecek.

BursaMuhalif.com