1900 yıllık kapıyı hiltiyle restore edeceklermiş!

İznik’te bulunan 19 asırlık Lefke Kapı Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından restore için verilen Binka İnşaat tarafından hiltiyle yıkıldı.

iznikte-tarihi-lefke-kapinin-kemerli-girisi-orijinal-olmadigi-iddiasiyla-yikildi

İmparator Hadrianus (117-138) adına ‘Zafer Kapısı’ olarak inşa edilen 1900 yıllık kapının restorasyonu Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından Binka İnşaat’a verildi. İnşaat firması Lefke Kapı’nın gerekli sağlamlığa sahip olmadğını ileri sürerek kapıyı hiltiyle yıkarak yeniden inşa etmeye karar verdi. Yapılan bu uygulamayı telefonlarıyla kaydeden İznik halkı, çalışmanın bu şkeilde yürütülmesine tepki gösterdi.

Binka İnşaat yetkilileri ise kemerin orijinal olmadığını, 1980’de yeniden örüldüğünü, günümüz beton harcıyla doldurulduğunu ileri sürdü. Kemerin içerisinin moloz yığınlarıyla doldurulduğunu söyleyen yetkililer, Kültür Bakanlığı’nın projesinde de bu şekilde yeniden yıkılarak yapılması gerektiğinin yer aldığını belirtti.

Kapının tehlike arz ettiği gerekçesiyle yıkıldığını ve yeniden inşa edileceğini söyleyen yetkililere İznik’te 20 yıldan fazla süredir müze müdürlüğü yapan Taylan Sevil, kemerin yıkılmasının çok üzücü olduğunu belirterek kemerin halen orijinal özellikler taşıdığını söyledi. 1980’de restore edilse bile bu kemerin tescilli bir yapı olduğunu ve üzerindeki betonun yapıyı korumak üzere bulunduğunu, İznik’te pek çok yapıda bu izlerin görülebileceğini ifade etti.

Kemeri hiltiyle yıkılan, 400 günlük bir çalışma ile 4 Eylül 2015’te teslim edilmesi planlanan ve 1 milyon 739 bin 335 TL ile Binka İnşaat’a ihale edilen Lefke Kapı restorasyonu halen tamamlanmış değil.

BursaMuhalif.com