16 Mart Katliamlarının yıldönümünde HDP Bursa’dan açıklama

16 Mart Beyazıt Katliamı ile Halepçe Katliamı’nın yıldönümünde HDP Bursa Örgütü sokağa çıkarak son 6 ayda yaşanan katliamların, savaş politikalarının ülkeyi geçmişte olduğu gibi kaos ortamına sürükleyeceğine dikkat çekti. 

20160316055749

16 Mart 1978’de İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi önünde yaşanan patlama sonrasındaki katliamın 38. yılı ile Saddam Hüseyin’in Halepçe’de kimyasal silahlarla 5 bin insanın ölümüne yol açmasının 28. yılında HDP Bursa Osmangazi İlçe Binası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamada konuşan HDP Osmangazi İlçe Başkanı Mehmet Dilek, “Her iki katliamında ortak yanı darbecilerin ve zora dayalı barbar iktidarların kendi iktidarlarını sürdürmek için en acımasız bir şekilde sivil ve masum insanlara saldırmakta ve katletmekten bir sakınca görmüyor olmalarıdır. Bu günde içinde bulunduğumuz kaos ve zorbalık bu katliamlardan farklı değildir. Zorba iktidarın ve diktatörlük hevesinde olanların uyguladıkları hukuk dışı ve anti demokratik politikalar ve uygulamalar ile ülkemiz hızlı bir kaos çatışma ve savaşın içine sürüklenmektedir.” dedi.

20160316055750

“Siyasal iktidarın yasal ve meşru olmayan yöntem ve sokağa çıkma yasakları ile ablukaya aldığı kentlerdeki görüntüler ve katliamcı politikaları ile Halepçe Katliamı güncelliğini korumaktadır. Silvan, Varto, Silopi, Derik, Cizre ve Sur’dan sonra Bağlar, Nusaybin, Yüksekova ve Şırnak’ta yeni Halepçe yeni katliam hazırlıkları yapılmaktadır.” diyen Mehmet Dilek, Diyarbakır, Suruç, İstanbul ve Ankara’da peşpeşe bombalar patlamakta ve savunmasız insanlar bir kıyım ve katliamdan geçirilmektedir. Bu patlamaların failleri kimler olursa olsun sorumlusu siyasal iktidar ve ülkeyi diktatörlük hevesleri ile savaş ve kaosa sürükleyenler olduğunu belirtti.

Mehmet Dilek, “Buradan bir kez daha sesleniyoruz katliam politikalarınız bu ülkenin masum insanlarının yaşamına mal olmaktadır, sizlerin görevi patlayan patlayan bombalara karşı ortak deklerasyonlar ve kınama mesajları yayınlamak değil, bunları önleyecek ülkeyi demokratik eşitlikçi insan haklarına ve özgürlüklere dayalı bir temelde yönetecek politikaları üretmektir.” şeklinde konuştu.

BursaMuhalif.com