15 Temmuz sonrasında Bursa’da öğretmen açığı 5 bin

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Bursa’daki öğretmen açığına dikkat çeken CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a öğretmen açığını nasıl giderecekleri konusunda bir çalışmaları olup olmadığını sordu.

2016-2017 eğitim öğretim dönemi yaklaşırken 3 bin 500 öğretmen açığı bulunan ve 15 Temmuz sonrasında bu sayı 5 binleri bulan Bursa’da bu eksikliği CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın meclis gündemine taşıdı. Aydın, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a, “Masum, eğitim sevdalısı, idealist öğretmenlerin yeniden mesleklerine dönebilmeleri için bir çalışmanız var mı?” diye sordu.

Bursa’da Kanun Hükmünde Kararnameler ile bin 400 öğretmenin son dönemde açığa alınması ve bu sayının artacağı bekleniyor. Eğitim öğretimdeki aksaklıkların bir an önce giderilmesi için harekete geçen ve öğretmen açığına dikkat çeken Erkan Aydın geçtiğimiz günlerde İsmet Yılmaz’a verdiği soru önergesi şöyle:

“Açığa alınan öğretmenlerin tamamının FETÖ’cü yapılanmayla ilişkisi olduğunu nasıl belirlediniz? Açığa alınan öğretmenler arasında masum, eğitim sevdalısı, idealist olanların yeniden mesleklerine dönebilmeleri için bir çalışmanız var mı? Hiç bir suça karışmadığı halde açığa alınan öğretmenlerin uğradığı mağduriyeti gidermek için bir planlama yapmakta mısınız? Bursa’daki öğretmen açığını nasıl gidereceksiniz? Kapasitenin üstündeki çocuklara okullarda nasıl yer bulacaksınız?”

BursaMuhalif.com