14 yılda ne çiftçi ne de memleket kazandı

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Binali Yıldırım’ın 14 Ekim’de “Hem çiftçi hem de memleket kazansın” diyerek, milli tarım projesini açıkladığını bildirdi.

Orhan Sarıbal

Sarıbal, “Hem çiftçi hem de memleket kazansın denildiğine göre demek ki aradan geçen 14 yılda ikisi de kazanmadı.” dedi.

Milli tarım modelinde mazot desteğinden bahsedildiğini anlatan Sarıbal, bunun CHP’nin projesi olduğunu savundu. Sarıbal, mazot desteğinin 2018’de ödeneceğinin söylendiğini ifade ederek, bununla ilgili net açıklama olmadığını, desteğin ne kadarının gerçekleşeceğini hep birlikte göreceklerini belirtti.

Sarıbal, destekleme modelinde adaletsizlik yaşandığını, çiftçinin yüzde 55’inin bin lira ve altında destek aldığını, bu çiftçilerin destek içindeki payının yüzde 10 olduğunu belirterek, “10 bin lira ve üstü alan çiftçilerin, toplam çiftçi içindeki oranı yüzde 4. Destekleme miktarından aldığı oran ise yüzde 40.” diye konuştu.

Projede yeni havza bazlı destekleme modelinin yer aldığını, bunun havza değil ilçe bazlı model olduğunu ileri süren Sarıbal, burada çok çelişkiler bulunduğunu bildirdi.

Kağıt üzerinde bile projenin sonuçlarının başarısızlık olduğunu savunan Sarıbal, projenin toplumu oyalamak, gündeme oturmak için belirlendiğini söyledi.

Sarıbal, AK Parti’nin, bu modelle tarımın önünü açmayacağını, köylüyü ayağa kaldırmayacağını iddia ederek, “Gayrimilli bir model. Milli olması mümkün değildir çünkü son 15 yıldır dışa bağımlı politika yaratılmıştır. ” dedi.