10 Kasım tören alanına domuz leşi bırakıldı

Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 78. yıl dönümünde İnegöl’de yapılacak tören öncesinde Atatürk Anıtı’nın önüne bırakılan domuz leşi yurttaşların tepkisine yol açtı.

domuz_iha

İnegöl İlçesi’nde Park Caddesi’nde bulunan Atatürk Anıtı’nda yapılacak önme töreni için saat 08.30 sıralarında gelenler, anıta 8-10 metre uzaklıktaki yol kenarında yaban domuzu leşi gördü. Av tüfeği ile vurulduktan sonra atıldığı sanılan domuz leşi tören başlamadan belediye temizlik görevlilerince kamyonete konularak götürüldü.

Edinilen bilgiye göre, gece saatlerinde av tüfeği ile vurulan domuzun leşi Atatürk anıtı yanına bırakıldı. Henüz kim veya kimler tarafından bırakıldığı belli olmayan domuz leşini sabah Atatürk anıtı önüne gelen vatandaşlar gördü. Anıtın yanındaki yol kenarına bırakılan domuz leşini görenler bu durumu tepki gösterdi. Temizlik görevlileri, domuz leşini kamyonetin kasasına atarak tören alanından uzaklaştırdı.

Kaymakamlıktan açıklama 

İnegöl Kaymakam Vekili Ziya Polat, makamında Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve Emniyet Müdürü Şükrü Kaplan ile konuyla alakalı olarak bir basın toplantısı düzenledi. Domuz leşinin eski devlet hastanenin tıbbi atık toplama alanına atıldığını ve saat 07.30’da belediye görevlileri tarafından kaldırıldığını söyleyen Ziya Polat, “Hayvan leşinin alana 60 metre uzaklıkta ve tören alanıyla arasında kaldırım ve iki şeritli bir yolun geçtiği görülmüştür. Dolayısıyla leşin bırakıldığı yerin tören alanıyla bir alakası olmadığı da anlaşılmıştır. Olayın 10 Kasım Atatürk’ü anma etkinliği ile hiçbir alakasının bulunmadığı ve emniyet birimleri tarafından incelemenin devam ettiği hususu kamuoyuna duyurulur” dedi.

Kaynak: DHA