​MMO Bursa Şubesi’nden Tarık Akan etkinliği

TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) Bursa Şubesi “Aydınlık için “Daha Fazla Sanat” diyerek, yakın zamanda kaybettiğimiz oyuncu, eğitimci, yazar Tarık Akan için BAOB Oditoryumu’nda bir etkinlik gerçekleştirdi.

_DSC0525

“Tarık Akan Etkinliği” kapsamında, müzisyenler Şenol kaya, Bülent Balan, Özgür Tekin, Umut Balta, Özlem Işıl Yıldırım ve Mustafa Kemal Sarıca film müziklerinden oluşan dinletiyi seslendirdiler. Müzik dinletisinin ardından Ertuğrul Aysel tarafından yapılan Tarık Akan’ın rol aldığı filmlerin kolaj çalışmasının olduğu kısa film “Adam” izlenime sunuldu.

MMO Bursa Şube Başkanı İbrahim Mart ve MMO Şube Yönetim Kurulu Üyeleri müzisyenlere katılımlarından dolayı _DSC0502teşekkür belgelerini verdiler.

MMO Bursa Şube Başkanı Mart,  büyük usta Yaşar Kemal’in doğum gününde şu dizeler ile konuşmasına başladı.

“Bir dil bulacağız
her şeye varan
Bir şeyleri anlatabilen
Böyle dilsiz,
böyle düşmanca,
böyle bölük pörçük
Dolaşmayacağız bu dünyada”

Halkın sesi, soluğu, güzelliği olan Tarık Akan son mesajını Yılmaz Güney’i anma gecesinde “Mücadele hiç bitmedi” diyerek verdiğini hatırlatan Mart, Tarık Akan için şu ifadeleri kullandı:

“Türk sinemasının en güzel direnen adamı oldu, Türk sinemasının en güzel aşık olan adamı oldu. Bir oyuncu, bir eğitimci, bir yazar olarak topluma ışık tuttu. Dayanışma ve hak mücadelesi bilinciyle yaşadı… İyi ki yaşadı… Erken ayrıldı aramızdan ama emekçi halkların yüreğinde sonsuza dek yaşayacaktır.”

_DSC0515

10 Ekim Ankara Katliamı’nı da unutmayan Mart, “Ankara’da Emek, Barış, Demokrasi diyerek toplanan ülkemizin aydınlık yüzlü insanlarına yönelik Cumhuriyet tarihinin en kanlı terör saldırısında yitirdiğimiz canları, katliamın birinci yıl dönümünde saygı ile anıyoruz. 10 Ekim 2015 Ankara’yı unutmadık, unutmayacağız” diyerek kör terörü bir kez daha lanetledi.

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı tarafından gönderilen mektubu da paylaşan Mart, etkinliğe gelen tüm katılımcılara teşekkür etti.

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı tarafından gönderilen mektup şöyle:

Değerli dostlar.

Sevgili arkadaşımız Tarık Akan, bizlere bu dünyada bir sanatçı ve insan olarak var olmanın güzelliklerini göstererek ayrıldı aramızdan.

Sanatçı ve insan olmanın dünyaya güzellikler sunmak olduğunu gösterdi.

Sanatçı ve insan olmanın, barıştan, adaletten, demokrasiden, eşitlik ve özgürlük için mücadeleden geçtiğini gösterdi.

Sanatçı ve insan olmanın, “ekmek ve gül günleri”ne dinmez bir özlemden geçtiğini gösterdi.

Ülkesinin önde gelen bir şöhreti olduğunda da, 12 Eylül zindanlarında bitlenirken de aynı ilkeli duruşundan vazgeçmeyerek, sanatçı ve insan olmanın, dik ve onurlu durmanın güzelliğini gösterdi.

Mustafa Kemal sevdasını, onun yolunu kendine yol bilerek gösterdi.

Nâzım Hikmet sevdasını, Nâzım Hikmet Vakfı’nın kuruluşundan bugüne

yönetim kurulunun her dönem en aktif üyesi olarak gösterdi. Vakfın bütün etkinliklerinin gönüllüsüydü.

Bugün onu anarken, yaşamı boyunca sahip çıktığı değerlerle birlikte düşünelim, analım.

Her zaman mücadelemizde yanımızda olmayı sürdürecek.

 

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı

Müzik dinletisi ve konuşmaların ardından senaryosu Yılmaz Güney tarafından yazılan, Şerif Gören tarafından yönetilen yakın zamanda kaybettiğimiz Tarık Akan’ın başrol oynadığı 1982 Cannes Film Festivali’nde büyük ödül Altın Palmiye’yi kazanan Türk filmi “Yol”un gösterimi gerçekleştirildi.

BursaMuhalif.com